Haberler

Elmas, Yakut gibi değerli taşlar,Torba Yasa ile ÖTV kapsamından çıkartıldı.

Öteden beri tartışma konusu olan; pırlanta, elmas, yakut gibi değerli taşlar, Torba Yasa ile ÖTV kapsamından çıkartıldı.

Bu durumda değerli taşların ithalinde uygulanan yüzde 20 ÖTV kaldırıldı. Aynı şekilde, değerli taşların işlenmesi sonucu yine taş olarak tesliminde de ÖTV uygulanmayacak.

Değerli taşlardan mamul ziynet eşyaları ise (değerli taş ve inciden mamul saat kayışları hariç) ÖTV’nin konusuna girmediğinden, ziynet eşyalarında ÖTV yönünden bir değişiklik olmayacak.


Değerli saat veya inciden mamul saat kayışları ÖTV kapsamında kaldı. Yani elmas yüzük, küpe, kolye ve bilezik ÖTV’ye tabi değilken, inci dizili bir saat kayışı ÖTV’ye tabi olacak!..
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
HAYATI TAŞ ARAMAKLA GEÇİYOR
Dünya üzerinde nadir bulunan doğal taşlara sahip olan Şehmus Aktaş'a bu konuda otorite kabul edilen bilimadamlarından ve müze yönetimlerinden taşlara sahip olabilmek adına teklif yağıyor...

Şehmus Aktaş, ömrünü sevdiği işe adamış bir taş sevdalısı. 54 yaşındaki Aktaş, bir doğal taş koleksiyoneri. Doğanın insanlığa armağan ettiği mucizevi taşları yaz kış demeden dağ dağ gezip araştıran Aktaş, bu işe küçük yaşlarda merak salmış. 6 yaşında memleketi Mardin'de bulduğu ilginç ve renkli bir taş sayesinde adeta hayatı değişmiş. Şimdiki yaşantısını o gün bulduğu taşa borçlu olduğunu belirten Aktaş, 1974 yılında Maden Tetkik Arama Enstitüsü'nde kılavuz olarak işe başlayınca taş aramak hayatının temel gayesi haline gelmiş. İnsanların çıkmaya cesaret edemediği dağlara tırmanıp, kovuklara girmiş ve adeta doğaya kafa tutmuş.

ÇATIŞMA İÇİNDE

"Bu işin en büyük zorluğu nerede olduğunu bilmediğiniz bir taşı bulmaktan çok doğaya karşı mücadele etmek. Yırtıcı hayvanlar, kar, yağmur hepsi birer tehlike barındırıyor. Ama aradığım taşı bulduğumda duyacağım haz tüm bunları unutturuyor bana" diyen Aktaş sözlerine şöyle devam ediyor: "80'lerde terörün tırmandığı zamanlarda, yoğun çatışmaların yaşandığı Doğu Anadolu'nun dağlarında gezmek büyük bir cesaret gerektiriyordu. Devletin işi de olsa diğer kılavuz arkadaşlar o bölgeye pek gitmek istemezdi. Yönetim, benim bu işe bu kadar tutkuyla bağlı olduğumu bildiği için direk bana teklif ederdi. Her kilometrede kontrol, arama, sorgu... Veya bir terör saldırısı gelebilirdi başıma. Ama ben hiçbir zaman vazgeçmedim. O güzellikleri keşfettikçe sevgim arttı, sevgim arttıkça kendimi dağlara vurdum."

NADİR PARÇALAR

Aktaş'ın koleksiyonunda bine yakın türde taş var. Dünya üzerinde üç bin taş türü olduğunu düşününce elindeki sayının ne kadar büyük olduğu göze çarpıyor.

Elinde bulunan bu taşlardan bazıları çok nadir parçalar. Dünyada bir eşi daha yok. Örneğin elinde içinde böcek fosili bulunan beş bin yıllık bir taş var. Bu taş için bir Alman bilimkadını yüklü miktarda fiyat biçmiş. Fransa'da bulunan bir müzenin yönetiminden bu taşı almak için başvuruda bulunulmuş. Ama Şehmus Aktaş bu teklifleri hiç düşünmeden geri çevirmiş. Diaspor kristali denen çatallı yeşil yakut elinde bulunan diğer nadir taşlar. Hepsine gözü gibi bakıyor ve kimselere vermeyi düşünmüyor. Türkiye'de jeofizik mühendisliği bölümlerinde bile kendisindeki kadar değerli taş olmadığını belirten Aktaş, "Benim ölümüm taşlar için ekolojik bir kayıp olacak" diyor.

SÜS EŞYASI OLUYOR

Doğadan topladığı taşları atölyesinde işleyerek süs eşyası, takı ve heykellere dönüştüren Aktaş, bu sevgisini para kazandığı kazanç kapısı haline getirmiş. İşlenmeye uygun olan taşları adeta sevgiyle yontarak şekillendiren Şehmus Bey, Türkiye'nin dört bir yanından gelen müşterileri için çeşitli takılar tasarlıyor ve satışa sunuyor. Oluşturduğu takılarla müşterilerinden tam not alan Aktaş, konuyla ilgilenen hemen herkesin tanıdığı bir otorite, bir duayen haline gelmiş. Gerek takı tasarımı konusunda, gerekse jeofizik alanında düzenlenen bilimsel kongrelerde sürekli davet alıyor, mühendislik fakültelerinde derse giriyor.

BURÇLARA GÖRE TAŞINIZ

Taşların şifa dağıtma özelliğinin olduğunu belirten Aktaş'a göre her kişinin doğum tarihi yani burcuyla ilgili olarak bir taşı var ve bu taşlar takan kişiye pozitif enerji ve şifa veriyor. Aktaş, burçlara göre kişilerin takması gereken taşları ise şöyle belirtiyor: Koçlar, yakut ve pırlanta; Boğalar zümrüt ve pembe kuars; İkizler turkuaz ve topaz; Yengeçler kristal kuars ve akik; Aslanlar sarı pırlanta ve ametist; Başaklar, amozonist ve mavi kalsedon; Teraziler akik ve opal; Akrepler yakut ve sitrin; Yaylar turkuaz ve lapis; Oğlaklar lal ve malaşit; Kovalar, yeşim ve ametist; Balıklar mercan ve topaz.

HER TAŞ DERDE DEVA

ELMAS: Kemik, diş ve tırnakları güçlendirir. Beyin ve sinirleri güçlendirerek denge bozukluklarını önler. Bütün organ ve vücut fonksiyonlarını güçlendiren taşların arasında iyileştirici gücü en yüksek olan taştır.

AMETİST: Cilt hastalıklarına karşı çok etkilidir. Cilt dokusunu sıkılaştırır. Migren, stres kaynaklı kasılma ve gerginliklere iyi gelir. Yüksek ve düşük tansiyonu dengeler.

MERCAN: Hamilelikte gelişmekte olan ceninin gelişim bozukluğunu engeller ve doğumu kolaylaştırır. Cinsel dürtüleri artırır.

TURKUAZ: Solunum yolu hastalıklarında çok etkilidir. Boğaz ağrılarına ve akciğer enfeksiyonlarına yardımcı olur. Turkuaz takılar boyuna yakın takılmalıdır. Bu şekilde troid bezini de olumlu etkiler.

KEHRİBAR: Siğil, egzama ve aşırı kepeklenme gibi bir çok cilt hastalığı ve allerjiler için uygundur. Küçük çocuklarda diş çıkartmada yardımcı olur.

YEŞİL KUARS: Çarpmalar, zedelenmeler ve yanıklarda ağrıyı hafifletmek için kullanılır. Kanın daha çabuk pıhtılaşmasını sağlar. Yüksek ateşi düşürmek için kullanılır.

YEŞİM: Özellikle böbrekler için uygun bir taştır. Kanamayı durdurma özelliği vardır. Sinir sitemini güçlendirir. Uykusuzluğa iyi gelir. Uyumadan önce bir süre alında bekletilmesi kaliteli bir uyku sağlar.

YAKUT: Alyuvar oluşumunu aktif hale getirerek kanın yenilenmesini sağlar. Damar sertleşmelerini olumlu etkiler. Menapoz rahatsızlıklarını hafifletir.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------


HER DERDE DEVA TAŞLAR

İşte mercandan, Yakuta, Topazdan Akuamarine, Ametistten Amazonite taşların sağlığa faydaları...

Sabah gazetesi taşların faydalarını anlatan bir haber yayınladı. İşte Mercandan, Yakuta, Topazdan Akuamarine, Ametistten Amazonite taşların insan sağlığına faydaları...

AZURİT: Uzun süre araba kullanan ya da bilgisayar başında çalışmaktan dolayı gözleri yorulanlar için çok iyidir.

TURKUVAZ: Ülkemizde bir adı da "Firuze" olan bu taş kalp hastalıkları, tansiyon ve sindirim sorunlarına karşı etkilidir. Sadakat, dostluk ve sevgiyi temsil eder. Özellikle kadınlar için cinsel cazibeyi arttırır ve huzur verir.

YEŞİM: Toksinleri vücudunuzdan atmanıza yardımcı olur. Diş ağrıları için faydalıdır. Ağzınızda bir süre tuttuğunuzda ağrıyı alır. Kadınlarda adet ve doğum sancılarına iyi gelir, duygularınızı dengeler.

MERCAN: Mercan taşı, sedef hastalığı başta olmak üzere, bir çok cilt hastalığının tedavisi amacı ile kullanılır. Saflığın ve dengenin korunmasına yardımcıdır. Nazara karşı kullanılmaktadır. Konsantrasyon eksikliğini giderir.

AKUAMARİN: Akuamarinin sinirleri yatıştırıcı özelliğinin yanı sıra düşüncenin berraklaşması ve yaratıcı gücün ortaya çıkmasında da büyük rolü vardır. Böbrek, karaciğer, dalak ve tiroid bezlerini kuvvetlendirir.

YAKUT: Kan dolaşımına ve bağışıklık sistemine olumlu etkileri vardır. Liderlik duygusunu ön plana çıkararak çevrenizdeki insanların sorumluluğunu almanızı sağlar.

TOPAZ: Topaz Taşının bir diğer ismide "Sarı Yakut" olarak bilinmektedir. Yine bu taşa verilen isimlerden biri de "Aşk Taşı" ismidir. Aşıkların arasındaki sürtüşmeleri giderir. Kişinin sanatsal yönlerini açığa çıkarır. Göz hastalıklarına iyi gelir.

ZÜMRÜT: Bağışıklık ve sinir sistemi, kalp, ciğer aynı zamanda böbreği kuvvetlendirdiği bilinir. Bedeninizi ve ruhunuzu temizleyerek duygusal yönden dengeye kavuşturur. Samimiyet ve sadakatin sembolüdür. Kullanan kişinin yüksek iradeye sahip olmasını, karşısına çıkan zorlukları aşmasını sağlar. Cesaret ve kendine güven getirir.

AYTAŞI: Bacak ve sırt ağrılarına aynı zamanda kramplara iyi gelir. Bilinçaltınızı netleştirir, konuşma yeteneği verir, duygu ve düşüncelerinizi rahat bir şekilde dışa vurmanızı sağlar.

KUVARS: Yoğunluğu en yüksek olan taşlardandır. Beyni uyarır, negatif enerjiyi yok ederek pozitif enerjiye çevirir. Kıskançlık, korku ve öfkeden koruduğu bilinir. Uzun süre kullandığınızda akan bir suyun altında yıkadıktan sonra bir gece toprağa gömerseniz taşın topladığı negatif enerjiyi atmış olursunuz.

JASPER: İç organları ve sindirim sistemini güçlendirir. yüksek enerji verdiğinden, güçlü hissetmenizi sağlar. Erkekler için cinsel dürtüleri arttırır. İnanç, sadakat, sevgi ve saygının simgesidir.

AKİK: Cinsel gücü arttırır. Metabolizmanın düzgün çalışmasına yardımcı olur. Bunların yanı sıra gerginliği ve stresi azaltır.

AMETİST: Yatıştırıcı etkisiyle bilinen ametist bağışıklık sistemini de kuvvetlendirir ayrıca meditasyon için de kullanılabilecek bir taştır. Enerjisi çok yüksek olduğundan bulunduğu ortamdaki bütün kötü enerjiyi pozitife çevirir.

İNCİ: Sadelik ve alçak gönüllülüğü simgeler. Böyle gözükmekle beraber, aslında çok kıymetli olmayı anlatır. Bu yüzden bilgeliğin ve alimliğin simgesi olarak da görülmüştür. Eski zamanlarda anne sütünü arttırdığı düşünülüyordu.

AMAZONİT: Beden ve ruh dünyaları arasında sürekliliği ve anlayışı sağlar. Kişinin yaşamına anlam katmasına, yaşamına değer vermesine yardım eder.

ZEBERCET: Kalp, pankreas, dalak ve ciğerlerin üstünde olumlu etkileri bulunur. Beden-zihin arsındaki dengeyi sağlar.

LAL Tutkunun taşı olarak bilinen lal cinsel gücü arttırır ayrıca kadınlarda adet düzensizliği ve menapoz için faydalıdır. Kan dolaşımını kolaylaştırarak kanı temizlemesi, unutkanlığa iyi gelmesi, huzur vermesi, sevgi ve şefkat duygularını canlandırması bilinen psikolojik özelliklerindendir.

KEHRİBAR: Boğaz ve tiroid bezi enfeksiyonlarını tedavi etme özelliği vardır.

SAFİR: Kalbi ve böbrekleri güçlendirmesiyle birlikte salgı bezleri üzerindeki etkileriyle bilinir. Ruhsal sağlığı dengeler ve sezgi yeteneğinin artmasına neden olur. Sıkıntıları aşmanızda verdiği farkındalık etkisiyle yardımcı olur.

ELMAS: Beyin fonksiyonlarını güçlendirici özelliğe sahiptir, aynı zamanda temel bir tedavi edici niteliktedir. Bolluk, saflık, masumluk ve sadakat simgesidir.

AVENTURİN: Fiziksel gücü ve canlılığı artırır. Özellikle kalp sağlığı için olumlu etkileri olan bir taştır. Strese karşı da kullanılabilir.

GÜNEŞ TAŞI Depresyon, stres atma, enerji akışı, pozitif algılama, cesaret sağlayan bir taştır.

GRANAT: Depresyon giderir, kanın temizlenmesini sağlar, dolaşım rahatsızlıklarına iyi gelir, aşırı hareketli ( hiperaktif ) çocukların sakinleşmesini sağlar.

CEROİT: Kişinin kendine güveninin artmasını sağlar. Kişinin maddi ve manevi bağ ve bağımlılıklarından kurtararak ruhen özgürleşmesine yardımcı olur. Korkulardan kurtulmak için ametist ile birlikte kullanılılır. Kabuslara karşı etkilidir.

HEMATİT: Stresi azaltır, enerji ve canlılık verir. Karar verme güçlüğü çeken kişilere iyi gelir. Kan dolaşımı üzerinde pozitif etkisi vardır.

KAPLAN GÖZÜ: Astım hastalarına iyi gelebilecek bir taştır. Sindirim sistemi bozuklukları, dalak ve pankreas üzrinde etkisi vardır. Güç ve cesaret taşı olarak bilindiğinden sadece avucunuzun içinde tutarak endişelerinizden kurtulabilirsiniz. Dengeleyici özelliği sayesinde çevrenizdeki olayları daha kolay algılamanızı sağlar.

YILDIZ TAŞI: Duygusal denge sağlar, heyecanları, alınganlıkları, aşırı duygulanmaları dengeler. Erkeksi enerji ve güç verir. Kararlılık oluşturur. Manevi yükselişe vesile olur.

FLORİT: Kişinin anıların tutsaklığından kurtulmasını sağlar ve duyulan boşluk hissini yatıştırır. Düzensiz ve dağınık hissedilen anlarda denge ve dinginlik verir. Duygusal bakımdan mutsuz olduğunuz ve sizi rahatsız eden mantıksız düşüncelere kapıldığınızda florit size destek olacaktır.

KRİZOKOL: Bedeni, kalbi ve ruhu kötülüklerden ve olumsuz duygu ve düşüncelerden arındırır.

LABRADORİT: Sindirim sistemini destekler, özellikle mideyle ilgili düzensizlikleri giderir. Rahatlamamıza ve uyumamıza yardım eder. Hayret verici yetenekler geliştirir, görülen rüyaları hatırlamaya yardım eder.

MAGNEZİT: Analiz etmek, kendini tanımak ve araştırıcı ruhu geliştirmeye yardımcı olan bir taş olduğu gibi, kişileri motive etmesi ve farkındalığı arttırma özellikleri de bulunur.

MALAHİT: Sakinleştirici bir taş olup, uyku ve uyumaya yardım eder. Güneş sinir ağı chakrasının üzerinde kullanıldığında, içimize gömdüğümüz acıları tekrar ortaya çıkarma gücü vardır.

OBSİDYEN Karın ve bağırsakları etkileyerek iyileştirir, zihin ve duyguyu birleştirir.

OLİVİN: Bedeni temizleyip vücut-zihin dengesini sağlar, kaygıyı düşürüp zihni açar ve kişisel büyümeyi hızlandırır.

OLTU TAŞI: Gerdanlık olarak kullanılırsa boğaz ve Tiroid bezi enfeksiyonlarını yok eder, guatrın oluşmasını önler.

ONİKS Cinsel dürtüleri azaltarak farklı konulara adapte olmanızı sağlar. Bağımlılıklarınızdan kurtulmak istediğinizde kullanırsanız, size kendinizi kontrol etmenizde yardımcı olur. Çevrenizdeki kötü enerjilerin etki etmesini engeller.

UNAKİT: Unakit taşının enerjisi kendimizi sevmemize yardımcı olmaktadır. Kadınlar üstünde özellikle hamilelik dönemlerinde yararlı etkilere sahiptir. Dengeleyici özellikleri olan bir taştır.

PİRİT: Beyin fonksiyonunu arttırıcı gücü ve kişilerin dünyaya pembe gözlüklerle bakmasını sağlayıcı fonksiyonları ile birlikte irade gücünü de yükseltir.

SİYAH TURMALİN: Koruma ve denge için iyi bir şifa kristalidir. Alerjik problem yaşayanlar için iyi sonuç verdiği görülmüştür. Bağışıklık, endokrin ve otonom sinir sistemi de dahil olmak üzere vücut sistemlerinde destekleyicidir ve olumlu etkileri vardır.

SODALİT: Boğazdaki şişlikleri ve iltihabı azaltır. Duygularını kolay ifade edemeyenlerin taşıdır. Asıl düşüncelere odaklanmayı sağlayarak, konsantrasyonu kolaylaştırır

SUGULİT: Çocukların öğrenme sorunlarını ortadan kaldırmak, daha kolay öğrenmelerini sağlamak için Sugulit taşı çocukların odalarında bulundurulmalıdır.

Tabi şunu da unutmamak gerekiyor. Bütün bunlar, henüz bilimsel olarak kanıtlanmamış bilgiler...